På kanten af Københavns Havn står Den Sorte Diamant som et fyrtårn af kultur. Den Sorte Diamant er Det Kgl. Biblioteks kulturhus i København med masser af udstillinger og arrangementet året rundt.
Fortælleglæde, sanselige oplevelser og enestående genstande sætter tankerne i gang, når man besøger udstillinger i Diamanten. Med kulturarven som et uudtømmeligt reservoir iscenesættes alt fra Søren Kierkegaard til samtidskunst med særlig vægt på litteratur og fotografi.
Udstillinger i 2026: Mellem Himmel og Jord - Trolddomsbøger, alkymi og okkult fotografi Så længe vi mennesker har eksisteret, har vi haft et ønske om at forstå det uforståelige – fra antikkens astrologer og rituelle fænomener til nutidens spiritualister og videnskabsfolk. I årets store særudstilling inviteres du med ind i de mest magiske dele af vores kulturhistorie. Oplev sygdomskurerende trolddomsbøger, okkulte fotografier, alkymistiske eksperimenter, kærlighedsfremkaldende spådomme, beretninger om fantastiske væsener, mystiske manifestationer og mange andre magiske genstande.
Verden omkring Os – Fast udstilling I Den Sorte Diamants nye samlingsudstilling vender vi blikket ud mod landskabet og alt det, der omgiver os. Udstillingen tager os med på en vandring gennem de sidste 200 års fotohistorie og stiller skarpt på, hvordan vi har skildret og forstået land og by gennem fotografiet – fra 1800-tallets romantiske landskabsfotografi over industrialiseringens begejstring for byer og bygninger til nutidens klimaudfordringer.
SKATTE i Det Kgl. Bibliotek – Fast udstilling
Udforsk de fineste, smukkeste og mest værdifulde klenodier fra Det Kgl. Biblioteks samlinger – fra Tycho Brahe til Asger Jorn. Gå på opdagelse i perler fra samlingerne inden for naturvidenskab, filosofi, kortlægning, musik med meget mere – eller zoom ind på en række fremtrædende danskere og kig i Søren Kierkegaards brev til sin forlovede, Karen Blixens eget manuskript eller H.C. Andersens dagbog.
Jytte Rex – Drømmen og den rasende latter – 20.3.26-09.08.26
I Jytte Rex’ kunst mødes billeder, ord og film i et væv af forbindelser – mellem mennesker, tider og medier. Gennem mere end seks årtier har hun arbejdet på tværs af billed- og filmkunsten samt en række andre kunstarter og skabt eksistentielt betonede værker, der kredser om forholdet mellem det indre og det ydre liv.Det fotografiske medium er gennemgående i Jytte Rex’ praksis. Hun beskriver selv, hvordan hun udsætter fotografiet for vandalisme ved at bryde med dets dokumentarisme og skabe en forbindelse til andre tider, til verdens foranderlighed og til menneskets indre liv. Materialer og motiver bearbejdes i lag på lag, så der opstår nye lag af mening og indtryk.
Jytte Rex er en del af 1960ernes og 1970ernes feministiske avantgardekunst og indtager en særegen position med sit poetiske og labyrintiske udtryk. Jytte Rex – Drømmen og den rasende latter åbner for et univers, hvor sansninger, fortællinger og længsle flyder sammen, og værkerne inviterer os til åbne øjnene for verdens gådefuldhed.Der er lukket den lørdag den 11. og søndag den 12. april.Særligt på søn- og helligdage
Besøg Gammel Læsesal Den stemningsfulde læsesal i den oprindelige del af Det Kgl. Bibliotek på Slotsholmen i København bliver kaldt for Gammel Læsesal. Læsesalen står så godt som originalt fra indvielsen i 1906, og emmer af fordybelse i litteraturen og videnskaberne.Om søndagen kan alle interesserede besøge læsesalen og opleve dens helt særlige stemning. Du får adgang mod forevisning af en udstillingsbillet og med Copenhagen Card.Bemærk, at kun studerende og forskere har adgang til Gammel Læsesal mandag til lørdag.